Aviva, Allianz i Nationale-Nederlanden uwalniają przywiązanych!

Dobra wiadomość dla właścicieli polisolokat z Avivy, Allianz-u i Nationale-Nederlanden. Towarzystwa te zdecydowały się na radykalne obniżenie kosztów przedterminowego zakończenia umów o ubezpieczenie z UFK czyli tzw „polisolokat.

Jak poinformował dziś (25 września 2015) roku UOKiK, „Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z kwestionowanych wzorców umownych. UOKiK zaakceptował te zobowiązania jako wychodzące naprzeciw konsumentom”.

To efekt prowadzonej przez ostatnie miesiące kontroli i rozmów ubezpieczycielami.

– Przyjęliśmy zobowiązania ubezpieczycieli, gdyż w naszej ocenie znacząco i niezwłocznie poprawiają one sytuację konsumentów dotkniętych problemem wysokich kosztów rezygnacji z polis –powiedział Prezes UOKiK Adam Jasser. – Na podkreślenie zasługuje wola współpracy z Urzędem i determinacja zarządów, by odbudować zaufanie konsumentów poprzez dobrowolne działania eliminujące niekorzystne skutki zarzucanych praktyk.

Prezes Jasser zapowiedział, że rozmowy z innymi towarzystwami będą kontynuowane, ale nie w nieskończoność.

– Negocjacje z ubezpieczycielami objętymi pozostałymi postępowaniami są w toku, ale przyjęcie zobowiązań, tak jak i w tych trzech przypadkach, będzie możliwe, gdy korzyści dla konsumentów będą znaczące – dodał Jasser. – Pragnę również podkreślić, że choć jesteśmy na nie otwarci, negocjacje nie mogą trwać w nieskończoność. Byłoby to nie fair w stosunku do tych firm, które już podjęły działania.

 

Pełny tekst komunikatu w tej sprawie znajdziecie tu: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11920 

Komentarz Stowarzyszenia:

To bardzo dobra wiadomość. Można sobie wprawdzie wyobrazić jeszcze mniejsze opłaty za odstąpienie od umów, ale zważywszy na fakt, że większość problematycznych umów ma conajmniej 2-3 lata, to realne opłaty za uwolnienie pieniędzy nie powinny przekraczac 10%. A to brzmi rozsądnie.

To duży sukces UOKiK i osobiście Adama Jassera. Trochę to wszystko trwało, ale wynik jest OK>  Trzeba jednak zaznaczyć, że wymienione w komunikacie trzy towarzystwa mają niewielki udział w rynku ubezpieczeń z UFK. Najwięksi winowajcy na razie nie są skłonni do kompromisu, co więcej nadal oferują na rynku oszukańcze produkty. Sprzyja temu skrajnie nieodpowiedzialna polityka prowadzona przez KNF.

Trzeba też pochwalić zarządu trzech ubezpieczycieli, którzy zdecydowali się na odważny i rozsądny krok. Klienci wam to zapamiętają.

W tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Komunikat nie wspomina nic o osobach, które rozwiązały wcześniej umowę i zostały „skasowane” na spore pieniądze. Oni prawdopodobnie nadal będą musieli szukać sprawiedliwości w sądach.