Pozew zbiorowy

Jest decyzja! Sąd zaakceptował kolejny pozew przeciw producentowi „polisolokat”. Teraz chodzi o Skandię.

Proces dotyczy tzw. ustalenia, poszkodowani domagają się w nim uznania przez sąd za niedozwolone klauzule stosowane przez SKANDIA Życie TU S.A.

Chodzi o zapisy dotyczące konfiskaty oszczędności. Skandia stosuje je, gdy klient nie chce kontynuować umowy „ubezpieczenia” z funduszem inwestycyjntym. Skandia stosuje chytry zabieg i w umowie zamiast pisać „zabierzemy ci 100%” oszczędności, oświadcza łaskawie „oddamy ci twoje 0%”. Wychodzi oczywiście na jedno, ale Skandia uważa, że jej wolno i że nie stosuje przecież „opłat likwidacyjnych”.

Sąd uznał, że chociaż w grupie powodów występują różne umowy, to mają wspólną cechę – Skandia może klientów pozbawić oszczędności. I dlatego zgodził się na rozpatrywanie pozwu jako zbiorowego. Poszkodowanych przed sądem reprezentuje Longina Kaczmarek, Rzecznik Konsumentów ze Szczecina. Nasze Stowarzyszenie przystąpiło do tego procesu po stronie kilentów Skandii.

To kolejny sukces kancelarii LWB, która jako jedyna w Polsce prowadzi pozwy zbiorowe przeciw nieuczciwym towarzystwom ubezpieczeniowym. Wcześniej sąd przyjął do rozpatrzenia w trybie zbiorowym pozew przeciw „Generali”, również przygotowany przez tę kancelarię.

Decyzja jest jeszcze nieprawomocna i jak znamy Skandię, to na pewno odwołą się od niej. Mamy jednak nadzieję, że nic to nie da.